Wednesday, October 27

१०० मा ६० अंक ल्याए पास, सबारी चालक अनुमति पत्रको ट्रायलमा आठ देखि उकालोसम्म हरेकको अंक यस्तो हुने

April 3, 2021 1139

सवारी चालक अनुमतिपत्रको ट्रायलमा ब्यापक परिवर्तन गरिएको छ । नयाँ निर्देशिका अनुसार परिक्षर्थीले ६० प्रतिशत अंक ल्याए लाइसेन्स पाउने छन् ।

भौतिक पुर्वाधार तथा यातायात मन्त्रालयले सवारी चालक अनुमतिपत्रको परिक्षा कार्यविधि निर्देशिका २०७७ मा सहमति दिएसँगै आगामी जेठ १ गतेबाट त्यसलाई कार्यान्वयनमा लगिने भएको छ । यसअघि यातायात व्यवस्था विभागले दुई पाङ्ग्रे र चार पाङ्ग्रे सवारी साधनको लाइसेन्स वितरण प्रक्रियालाई सरलिकरण गर्ने भन्दै सवारी चालक अनुमतिपत्र संचालन कार्यविधि तयार गरेर मन्त्रालय पठाएको थियो ।

नयाँ निर्देशिकाले मोटरसाइकल, स्कुटर, मोपेड जस्ता सवारी साधनको प्रयोगात्मक र लिखित परिक्षाको स्वरुप परिमार्जन गरेको हो । लिखित परिक्षामा पनि पहिले जस्तो धेरै प्रश्न आउने छैनन् । ५/५ अंकको जम्मा २० वटा प्रश्न मात्रै सोधिने छ । विभागले ५०० वटा प्रश्न संकलन गर्ने र त्यहि मध्यबाट २० वटा प्रश्न सोध्ने छ । लिखित परिक्षामा उत्रिर्ण हुन भने ८० अंक अनिर्वाय ल्याउनु पर्ने हुन्छ ।

नयाँ निर्देशिका अनुसार प्रयोगात्मक परिक्षामा पनि हरेक स्टेपको अंक बाढीएको छ । आठको अंकभार २० हुने छ । यदि आठमा एक पटक खुट्टा टेके १० अंक घट्ने छ । तर दुई पटक खुट्टा टेकेमा फेल हुने छ । साँघुरो फलेकको अंक १० हुने छ । यसमा कुनै गल्तिगरे फेल हुने छ ।

यूटर्नको अंकभार १० हुने छ । यसमा असफल भए १० अंक घट्ने छ । स्पीड ब्रेकरको १५ अंकभार हुने छ । यसमा एक पटक खुट्टा टेकेमा ५ अंक घट्ने छ भने स्टार्ट बन्द भए अर्को ५ अंक घट्ने छ । तर, दुई पटक खुट्टा टेकेमा फेल हुने छ ।

त्यस्तै उकालोलाई २० अंकभार दिइने छ । यसमा कुनै गल्तिभए स्वत फेल हुने छ । सवारी साधन निरिक्षण नगरि चलाएमा ३ अंक, हेल्मेट नलगाए ४ अंक र अनियन्त्रीत तरिकाले चलाए ३ अंक घट्ने छ ।

यसरी समग्रमा प्रयोगात्मक परिक्षामा ६० अंक ल्याउने चालकले लाइसेन्स पाउने छन् । यस अघि भने सतप्रतिशत पास हुनु पर्ने व्यवस्था छ । त्यति मात्र हैन नया निर्देशिका अनुसार अब परीक्षार्थीले आफ्नै सवारी साधन प्रयोग गर्न पाउने छ । यस अघि परिक्षा लिने ठाउँ कै सवारी साधन प्रयोग गर्नु पर्ने बाध्यता थियो । जसको कारण अधिकांश फेल हुने गरेका थिए । तर आफ्नै सवारी साधन प्रयोग गर्न भने सरकारले मापदण्ड तोकेको छ । त्यसका लागि ९५ सीसी क्षमताभन्दा माथिको मोटरसाइकल वा स्कुटर हुनु पर्ने छ । -नयाँबाटोबाट।

प्रतिकृया दिनुहोस्