Monday, March 20

पुर्ब राजा ज्ञानेन्द्र शाहको रो, मान्टिक डान्स मुड-हेर्नुहोस् (भिडियो सहित )

October 25, 2021 2409

ज्ञानेन्द्र शाह (नेपाली: ज्ञानेन्द्र शाह; ज्ञानेन्द्र शाह; जन्म July जुलाई १ 1947 ४)) २००१ देखि 2008 सम्म नेपालको राजाको रूपमा शासन गरे। एक बच्चाको रूपमा, उनी १ 50 ५० देखि १ 1 ५१ सम्म छोटो समयका राजा थिए, जब उनका हजुरबुवा त्रिभुवनले राजनीतिक शरण लिए। उनको परिवारको बाँकी सदस्यहरु संग भारत।

उनको दोस्रो शासन २००१ नेपाली शाही नरसंहार पछि शुरू भयो। उनी २ Assembly मे 2008 मा संविधान सभाको पहिलो सत्रबाट पदच्युत गरीएको थियो, जसले गर्दा देशलाई संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल घोषणा गरी शाह वंशको २ सय ४० बर्षको शासन समाप्त भयो
ज्ञानेन्द्रको दोस्रो शासनकालमा संवैधानिक उथलपुथल थियो।

उनका पूर्ववर्ती राजा वीरेन्द्रले संवैधानिक राजतन्त्र स्थापना गरेका थिए जसमा उनले एक प्रतिनिधि सरकारलाई नीति सुम्पिदिए। राजा ज्ञानेन्द्रको शासनकालमा नेपाली गृहयुद्धको बढ्दो विद्रोहले प्रतिनिधिहरुको चुनावमा हस्तक्षेप गरेको थियो। चुनावमा धेरै ढिलाइ पछि, राजा ज्ञानेन्द्रले संविधान निलम्बन गरे र फेब्रुअरी २००५ मा प्रत्यक्ष अधिकार ग्रहण गरे,

यो माओवादी विद्रोहलाई दबाउनको लागी एक अस्थायी उपाय हो भनी दाबी गरे, किनकि नेपालमा लोकतन्त्रको उदयले भract्ग, भ्रष्ट र अक्षम बनाएको थियो। माओवादी विद्रोहको सामना गर्न क्रमिक रुपमा असमर्थ सरकारहरुको श्रृंखला। [3] व्यापक विरोध को सामना मा, उनले अप्रिल २ 2006 मा अघिल्लो संसद को पुनर्स्थापना गरे। उनको शासन लगभग दुई बर्ष पछि समाप्त भयो।

तलको भिडियोमा हेर्नुहोस्…

प्रतिकृया दिनुहोस्