Saturday, July 2

एकाबिहानै मेयर बालेनले निकाले अर्को कमालको आइ’ डिया, काठमाडौं देखि भ्याली बाहिरसम्मै वाह-वाही !

June 19, 2022 86

काठमाडौं । पछिल्लो समय ब्या’क टु ब्याक जनताको मन जित्ने र निर्णय का’ र्यान्वयन गर्दै आएका काठमाडौं महानगरपालिकाका मेयर बालेन शाहले अर्को कमा’ लको आइडिया निकालेका छन् । काठमाडौंको मुख्य समस्या बनेको फोहोरको व्य’वस्थापनलाई लिएर बालेनले एका,बिहानै निकालेको आइ’डियाले काठमाडौं भ्याली देखि भ्याली बाहि’रसम्म प्रशं’सा पाएको हो ।

बालेन सि’ सडोलबासीको हितका लागि सिस डोलमा रं’गशाला र पार्क बनाउन आफूहरूले चाहेको बताएका छन्। आज बिहान एन्फाका पंक’।ज;विक्रम नेम्वाङसँगको भेटमा उनले सिसडोलको फोहोर व्यवस्थापन गरी त्यहाँ रंगशाला र पार्क बनाउने चाहना रहेको बताए।

उनले लिग खेल्ने काठमाडौंका क्वलबहरूमा बाहिरका खेलाडीको बर्चश्व रहेकोले स्थानीय खेलाडी टिम बनाउन लागिएको र त्यसका लागि रंगशाला पनि आवश्यक पर्ने बताएका थिए।

‘महानगरका क्लबबाट खेल्ने खेलाडी उत्पादन गर्नको लागि सम्बन्धित पक्षसँग सहकार्य गर्दै ग्रासरूट फुटबलका कार्यक्रम सञ्चालन गर्न चाहन्छौं,’ मेयर बालेनले भने, ‘सिसडोलमा रहेको फोहोरलाई उचित ब्यबस्थापन गरेर सुन्दर रंगशाला र पार्क निर्माण गर्न चाहन्छौं।’

काठमाडौंबाट सि’सडोल करिब १२ कि’लोमिटरको दू’रीमा छ। महानगरभित्रका ए डिभिजन क्लवलाई महानगरले बा’र्षिक १० लाख दिने गरेको छ। नेपाली फुटबलको विकास, विस्तार र कार्यक्र’मबारे मेयर बालेनसँग सहकार्य गर्न तयार रहेको एन्फामा वंरिष्ठ उपा’ध्यक्ष रंहेका नेम्बाङले बताए।

‘हामी महानगरमा फुटबलको विकास र कार्यक्रममा सञ्चालनमा सहकार्य गर्न तयार छौं। सुशासन, आर्थिक पारदर्शीता, विकेन्द्रकरणलाई व्यव;हारमा ला’गू गर्दै नेपाली फु:टबललाई अगाडि बढाउन चाहन्छौं,’ उनले भने।

यो पनि..धरान: मेयर हर्क साम्पाङ खानेपानीको स्रोत जलाधार क्षेत्र जोगाउन र धराने जनतालाई पानी खुवाउने अभियानमा छन् । यसको लागि उनी पानीको स्रोत थप्न मात्र होइन, स्रोत बढाउन जलाधार क्षेत्र जोगाउन पनि लागिपरेका छन् ।

उनको यही अभियान अन्तर्गत आज (शनिबार) धरान ४ स्थित जलाधार क्षेत्रमा पर्ने छोटीमोरङमा वृहत वृक्षारोपण कार्यक्रम भयो । सिरिस, चिउरी, स्वामीलगायत २ सयको हाराहारीमा विरुवाहरु रोपिएको थियो ।

मेयर साम्पाङको आह्वानमा सेवक अभियान, धरान साइक्लिङ संघ, सेवक अभियान, सुनौलो आमा समुह धरान ८, सचेत धराने समुहलगायत विभिन्न संघसंस्थाहरुको पनि सहभागिता रहेको थियो । यसअघि पनि मेयर साम्पाङको नेतृत्वमा धरान वडा नं २० मा खानेपानीको मुहान क्षेत्रमा वृहत वृक्षारोपण कार्यक्रम भएको थियो । 

मेयर साम्पाङले जलाधार क्षेत्र जोगाउन र पानी स्रोत बढाउनको लागि वृक्षारोपण गरिएको बताए । उनले प्रकृति जोगाउनु पर्ने बताउदै प्रकृति जोगाउनु नै पनि विकास भएको बताए । उनले जलाधार क्षेत्रलाई मानव प्रवेश निषेध क्षेत्र बनाउने पनि बताए । धरान उपमहानगरको वातावरण शाखा प्रमुख भेषराज घिमिरेले रोपिएको विरुवाहरु संरक्षणमा पनि ध्यान दिने बताए ।
उनले श्रमदान गर्न आह्वान गर्दा सयौंले साथ पनि दिएका छन् । शनिबार दिउँसो करिब १२ बजे पकुवा खोलामा मेयर साम्पाङसँगै धरानका जनताहरु पनि पुगे । मेयर साम्पाङले आफै ढुंगा बोके, गैतीले खने, र बेल्चाले ढुंगामाटो फाले । उनको अभियानलाई युवा, महिला सबैले साथ दिए । 

धरानका व्यवसायी तथा साइक्लिष्ट कुन्दन श्रेष्ठले मेयर साम्पाङको जोश देखेर साथ दिन आएको बताए । यस्तै, पर्यटनकर्मी रामप्रसाद राईले पनि धरान निर्माण गर्ने राम्रो कामलाई साथ दिन आएको बताए । गायक तथा कलाकार भक्तिराज राईले पनि जो सुकैले गरेको राम्रो कार्यमा सबैको समर्थन हुने र आफु पनि मेयर साम्पाङलाई साथ दिन श्रमदानको लागि आएको बताए ।- क्लिकधरानबाट।

उनले भर्खरै एउटा स्टाटस लेख्दै भनेका छन्… धरान बनाउनलाई पसिना बगाउने सबैलाई हार्दिक धन्यवाद ! भोलि, पर्सी… दैनिक काम गर्दैछौँ ! सबै जना आइदिनु होला ! धन्यवाद !

भिडियो:

प्रतिकृया दिनुहोस्