Tuesday, November 29

ल्वाङका खानुका छन् यती धेरै फा’ इदा, सबैले पढेर थाहा पाउनुहोस्

September 30, 2022 155

हामीले ल्वाङलाई सामा:न्य रुपमा लिन्छौं तर ल्वाङ धेरै गुण भए’को मसला हो । यसले खानाको स्वाद र सुगन्ध दुवै बढाउँछ । स्वास्थ्य पनि यसले गजब बनाउँछ । ल्वाङले स्वास्थ्य’लाई गर्ने फाइदा’का बारेमा जानि’राख्नुस् ।

यस्ता छन् फाइदा हेर्नुहोस्…

खोकी-लगातार खोकी लागिरहे’को छ भने ल्वाङ चुसि’रहनुस् । यसले खोकी निको पारिदिन्छ । सास गनाउने-केही मानि’सको सास गनाउँछ जसका कारण उनीह’रूलाई लाजमर्दो स्थिति आइ’लाग्छ । ल्वाङ चुस्दा मुख गनाउन छोड्छ ।

रुघा-रुघा लागेर नाक बन्द भएमा एउटा रुमाल’मा ल्वाङको तेलका केही थोपा हालेर सुँघ्नुस् । बन्द नाक खुल्छ र रुघाबाट मुक्ति पाइन्छ । छाती पोलेको-छा’ती पोलेको छ भने दुईती’नवटा ल्वाङ एक गिला’स पानीमा उमाल्नुस् र त्यसमा मिश्री हालेर पिउ’नुस् । ठीक हुन्छ ।

जोर्नी दुखे’को-जोर्नी दुखेको र सुन्निए’को छ भने ल्वाङको तेलले मालिश गर्नुस् । पीडा र पोले’को कम हुन्छ ।

यो पनि… ग्राहकले रेष्टुरेन्टमा १३ डलर (१६ सय रुपैयाँ) को खाना खाएपछि उदारता देखाउँदै महिला वेटर’लाई ३ हजार डलर (३ लाख ८५ हजार रुपैयाँ) टिप्स दिए । यो घट’नाले निकै चर्चा पायो । तर, अहिले कथा फेरिएको छ ।

वास्तवमा, टिप्स दिएको केही महिना’पछि ग्राह’कले आफ्नो मन परिव’र्तन गरे र रेस्टुरेन्टबाट पैसा फिर्ता लिनको लागि चा’र्ज ब्याक क्लेम दायर गरे। तर, रेस्टुरेन्टले पैसा फिर्ता माग्ने ग्राहकविरु’द्ध नै मु द्दा दायर गरेको छ ।

मारियाना ल्याम्बर्ट अमेरिकाको पेन्सिल्भेनि’यास्थित अल्फ्रे डो क्याफेमा वेटर छिन् । करिब तीन महिना’अघि उनको सिफ्टको क्रम’मा एक ग्राहकले उनलाई ३ हजार डलर टिप्स दिएका थिए । ग्राहकले १३ डलरको खाना खाएका थिए ।

एरिक स्मिथ नामका यी व्यक्तिले त्यस’पछि भनेका थिए कि उनी अन’लाइन अभियान ‘टिप्स फर जीसस’बाट धेरै प्रभावित छन्। त्यही भएर उनले यो नि’र्णय गरेका हुन् । जब मारि’यानाले यति ठूलो टिप्स पाइन्, उनी आफैंले पत्या उन सकिनन्। उनी पनि एक’पटक छक्क परिन् ।

तर, गत महिना स्मिथले रेस्टुरेन्ट’लाई पत्र पठाएर टिप्स’मा दिएको रकम फिर्ता गर्न चाहेको बताए । उनले क्रे’डिट कार्डको चार्ज ब्याक नियम अन्तर्गत फि र्ताको दाबी दायर गरे।

यसपछि रेस्टुरेन्टले स्मिथ सँग फेसबुकमा कुरा गरी यसबारे निष्क’र्ष निकाल्ने प्र’यास गरेको थियो तर त्यसले काम गरेन । रेस्टुरेन्ट’ले हालै यस विषयमा स्मिथ’लाई प्रतिक्रिया दिन बन्द गरेको छ। साथै, स्मिथ विरु’द्ध मुद्दा पनि दायर गरिएको छ ताकि मु’द्दाको फैसला अदालतमा नै होस्।

यस विषयमा रेष्टुरेन्ट’का म्यानेजर ज्याकरी ज्याक’बसनको बयान पनि आएको छ, उनी निकै निराश देखिएका छन् । उनले भने, ‘हामीलाई साँच्चै कसैले राम्रो काम गर्न खोजेको छ भन्ने ला’गेको थियो तर अहिले तीन महिना’पछि उनले यस्तो काम गरे ।’

यस मा’मिलामा मजिस्ट्रेट अदा’लतमा मु’द्दा दायर गरिएको छ र रेस्टुरे’न्टको तर्फबाट भनिएको छ कि त्यतिबेला एरिकले आ’फैंले यो पैसा टिपको रूपमा दिन चाहेको बता’एका थिए। – डीसी नेपाल बाट

प्रतिकृया दिनुहोस्